2013.2.1.

Cholnoky Jenő barlangtani munkásságának eredményei

Rybár Olivér

Cholnoky Jenő a XX. századi magyar geomorfológiai kutatások, köztük a karsztkutatás meghatározó alakja volt. Karszt és barlangtani munkásságáról eddig teljes körű feldolgozás még nem született. Feldolgoztam az ismert irodalmi adatok alapján a tudós karsztos életművét, a hazai és a korabeli külföldi szakirodalom tükrében. Cholnoky eredményeit összevetettem a mai felfogásokkal is, ezzel cáfolva vagy megerősítve elméleteinek mai helytállóságát. A barlangtani munkásságában a teraszbarlang elmélet megalkotása fűződik nevéhez. Mérnöki pontossággal írja le és jellemzi a barlangjáratok alakját. Az eróziós és korróziós barlang kialakulási vitában nem foglal állást.

PhD-hallgató, Pécsi Tudományegyetem Földtudományok Doktori Iskola, 7624 Pécs, Ifjúság útja 6.