2016.1.3

Geomorfológiai tanulmányút a Fogarasi-havasokban – hegyen-völgyön át

Tóth Gabriella1 – Józsa Edina2

Kihasználva a Campus Hungary ösztöndíjprogram csoportos tanulmányutak szervezésére nyújtott támogatását, a Pécsi Tudományegyetem geográfus MSc és földtudományi doktorandusz hallgatói harmadik alkalommal a Déli-Kárpátok felé vették útjukat, hogy a Temesvári Nyugati Tudományegyetem hallgatóinak hagyományos nyári terepgyakorlatán vegyenek részt. A célterület a Fogarasi-havasok, ahol a magashegységi jellegből adódóan alkalom nyílt a 2000 méter fölé nyúló hegyvidéki övezet glaciális és periglaciális formáinak műszeres tanulmányozására. A csoport a tanulmányút során a Bilea-tó (Lacul Bâlea – 2038 m) környékéről indulva csillagtúra-szerűen járta be a környező gerinceket és völgyeket. Az érintett magashegységi terület részletes, többnapos bejárása során a hallgatók példákat láttak a recens és a glaciális völgyfejlődésre, fluviális és fluvioglaciális folyamatok során létrejött eróziós és akkumulációs formákra, a folyóvizek sajátos felszínformálására, valamint a hegyvidéki területhasználat környezetre gyakorolt hatásaira. A csoportot Dr. Petru Urdea (egyetemi tanár, Földrajzi Tanszék), illetve kollégái Dr. Alexandru Onaca és Dr. Florina Ardelean vezette, akik nemcsak geomorfológiai, hidrológiai, talajtani ismereteket nyújtottak, de a környék flóráját és faunáját is megismertették a hallgatókkal.

10.17799/2016.1.23

1 doktorandusz, Pécsi Tudományegyetem, Földtudományok Doktori Iskola